logo

Rektoskopia

REKTOSKOPIA - to badanie endoskopowe odbytnicy - końcowego odcinka jelita grubego długości koło 16-18 cm leżącego w miednicy mniejszej wzdłuż kości krzyżowej. Badanie to można wykonać wziernikiem sztywnym co wymaga niewygodnej dla pacjenta pozycji kolankowo - łokciowej. Rektoskopie można wykonać w ułożeniu na lewym boku endoskopem giętkim - fiberoskopem. Badanie to polega na wprowadzeniu wziernika do światła odbytnicy i oglądaniu błony śluzowej, ocenie motoryki (czynności perystaltycznej) poszukiwaniu zmian chorobowych: polipów , stanów zapalnych, owrzodzeń, zmian naczyniowych - żylaków, angiodysplazji, nowotworów. Badanie to pozwala również na pobieranie wycinków ze zmian chorobowych, oraz leczenie zmian patologicznych: usuwanie polipów, koagulacja zmian naczyniowych zastosowanie koagulacji argonowej APC (Argon Plasma Coagulation), zastosowanie klipsów hemostatycznych.
Rektoskopia jest badaniem bezpiecznym, które może być powtarzane w razie potrzeby.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ:

PRZYGOTOWANIE DO REKTOSKOPII / REKTOSIGMOIDOSKOPII (C)                                                                   

BADANIA :  REKTOSKOPIA  I  REKTOSIGMOIDOSKOPIA  SĄ ZWYKLE WYKONYWANIE  BEZ  ZNIECZULENIA  ZE  WZGLĘDU  NA NIEWIELKI DYSKOMFORT  TOWARZYSZĄCY  BADANIU.
BADANIE WYKONUJEMY W UŁOŻENIU NA LEWYM BOKU.

Lek:  REKTANAL ( ENEMA)  -  3 SZTUKI.

W przeddzień badania
O godz 15.00 – w  ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.  
O godz. 19.00 – w  ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać  w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.  
W dniu badania
Rano  można zjeść lekkie śniadanie.
O godz. 10.00 -  w  ułożeniu na lewym boku wykonać 1 wlewkę doodbytniczą. Należy odczekać  w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.  

W przygotowaniu należy pamiętać, aby wykonując wlewkę właściwie wprowadzić końcówkę („dziubek”) Enemy. Kanał odbytu- tj strefa zwieracza ma długość ok. 2-2,5 cm. Wlewka doodbytnicza będzie skuteczna tylko wówczas, gdy płyn czyszczący dostanie się do  odbytnicy tzn.  do jelita znajdującego się  ponad kanałem odbytu. W razie podawania płynu do kanału odbytu płyn będzie się cofał na zewnątrz, co nie pozwoli na właściwe opróżnienie odbytnicy.  
Aby właściwie wprowadzić czubek końcówki Enemy do odbytnicy należy wprowadzić końcówkę tak głęboko, aby nakrętka wlewki oparła się o odbyt tj.  pierścień skórno-śluzówkowy zamykający od zewnątrz kanał odbytu.
Po właściwym wprowadzeniu końcówki wlewki do odbytnicy należy wycisnąć płyn czyszczący z butelki do odbytnicy.
Należy również pamiętać, aby zabieg przeprowadzić delikatnie, bez użycia siły.

PROSIMY O  TELEFONICZNE  POTWIERDZENIE  REZERWACJI
TERMINU BADANIA   Z  2-3 DNIOWYM WYPRZEDZENIEM
61 866-62-14

 

W RAZIE WĄTPLIWOŚCI LUB PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY : 61 866- 62-14

O mnie

Kontakt / Przyjęcia

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań
od poniedziałku do piątku, od godziny 9:30
po uprzednim kontakcie telefonicznym

tel: 61 8666214, 602683328
email: gabinet@matylla.com.pl

Galeria